menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
This is confusing ok so 1.if there r 2 boys in a class for every 3 girls what would be the ratio for it and 2.if Seth bought a 12-ounce jar of something that is $3.60 what is th…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
This is confusing ok so 1.if there r 2 boys in a class for every 3 girls what would be the ratio for it and 2.if Seth bought a 12-ounce jar of something that is $3.60 what is th…
asked
May 10, 2022
23.2k
views
1
vote
this is confusing ok so 1.if there r 2 boys in a class for every 3 girls what would be the ratio for it and 2.if Seth bought a 12-ounce jar of something that is $3.60 what is the unit price?
Mathematics
college
Sonu Mishra
asked
by
Sonu Mishra
7.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
1. 2:3 boys to girls
2. You do 3.60 / 12 so it’s 0.30$ per ounce
Pavel Gruba
answered
May 16, 2022
by
Pavel Gruba
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org