23.2k views
1 vote
this is confusing ok so 1.if there r 2 boys in a class for every 3 girls what would be the ratio for it and 2.if Seth bought a 12-ounce jar of something that is $3.60 what is the unit price?

1 Answer

3 votes
1. 2:3 boys to girls
2. You do 3.60 / 12 so it’s 0.30$ per ounce
User Pavel Gruba
by
8.5k points