61.0k views
1 vote
Ms. Lowder has 2 children, one in first grade and one in fifth grade. Both children need paper for school. Paper costs $2.29 per pack. If the first grader needs 2 packs of paper and the fifth grader needs 6 packs of paper, how much money will Ms. Lowder spend on paper?

User Drindt
by
8.4k points

1 Answer

5 votes
  1. 2packs +6 packs=8packs
  • $2.29×8=$18.32

the answer is she spend $18.32

User Vulpo
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories