163k views
4 votes
josue bought 7 pounds of pretzels at a local wholesaler for $16.80. his friend ricardo bought 5 pounds of pretzels at the supermarket for $12.75. Ricardo thinks he got the better deal because $12.75 is less than $16.80. Is Ricardo's reasoning correct? Explain why or why not.

User Khalaf
by
5.4k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Ricardo's reasoning is not correct

Explanation:

Find who got the better deal by dividing the price by the number of pounds of pretzels:

16.80/7 = $2.40 a pound

12.75/5 = $2.55 a pound

So, Josue got the better deal because he only spent $2.40 a pound on the pretzels, while Ricardo spent $2.55 a pound.

Ricardo did not get the better deal, because he spent more per pound on the pretzels.

Ricardo's reasoning is not correct.

User Ganbin
by
6.0k points