54.0k views
1 vote
A 4-pack of plastic flower pots costs $4.08. What is the unit price?

User Mpro
by
8.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

If 4 flower pots cost 4.08 dollars, then 1 flower pot costs 4.08/4 dollars.

4.08/4 = 1.02.

So the unit price is $1.02.

Let me know if this helps!

User Didac Perez Parera
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories