54.0k views
1 vote
A 4-pack of plastic flower pots costs $4.08. What is the unit price?

User Mpro
by
5.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

If 4 flower pots cost 4.08 dollars, then 1 flower pot costs 4.08/4 dollars.

4.08/4 = 1.02.

So the unit price is $1.02.

Let me know if this helps!

User Didac Perez Parera
by
5.4k points