70.4k views
1 vote
HELP!!

A particular electric car is supplied with 300 kJ of chemical energy by the battery. Of this, a total of 70.5 kJ of energy is wasted as heat.
Calculate the overall efficiency of the electric car.

1 Answer

6 votes
  • Supplied energy=300kJ
  • Wasted energy=70.5J

Used energy:-


\\ \sf\longmapsto 300-70.5=229.5kJ

We know


\boxed{\sf Efficiency=(Used\:Energy)/(Supplied\:Energy)* 100}


\\ \sf\longmapsto Efficiency=(229.5)/(300)* 100


\\ \sf\longmapsto Efficiency=(229.5)/(3)


\\ \sf\longmapsto Efficiency=76.5\%

User Kutschenator
by
8.2k points