183k views
2 votes
Can you guys pls also solve for average speed.


Can you guys pls also solve for average speed. ​-example-1
User J S
by
7.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

d_t = 3.05km

v_a = 4.3km/h

Step-by-step explanation:

42mins*(2/3) = 28mins

42mins-28mins = 14mins

d = v*t

d_1 = (4km/h)*(1h/60mins)*(28mins)

d_1 = 1.87km

d_2 = (5km/h)*(1h/60mins)*(14mins)

d_2 = 1.17km

d_t = d_1+d_2

d_t = 1.87km+1.17km

d_t = 3.05km

v_a = (v_1+v_2)/2

v_a = [(2*4km/h)+5km/h)]/3

v_a = 4.3km/h

User Hamidreza Vakilian
by
7.0k points