177k views
4 votes
Help me with these questions plz

Help me with these questions plz-example-1
User Kglr
by
8.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Explanation:

2) Cost Price = CP = $ 35

Tax = $ 3.29

Tax percent =
(tax)/(CP)*100


= (3.29)/(35)*100\\\\

= 9.4 %

Total amount paid by Ian = CP + tax = 35 + 3.29

= $ 38.29

3) Price of the order = $ 56.50

Shipping cost % = 3 % = 0.03

Shipping cost = price of the order * shipping cost %

= 56.5 * 0.03

= 1.695

= $ 1.70

Total cost = Price of the order + Shipping cost

= 56.5 + 1.70

= $ 58.20

4) Bill amount = $ 26

Tip % = 18%

Tip amount = Tip % * bill amount


= (18)/(100)*26\\

= $ 4.68

5) commission% = 3.5 %

Commission amount = commission% * Sales


= (3.5)/(100)*50000

= $ 1750

Base salary for a week = $400

Base salary for two weeks = 400 * 2 = $ 800

Emmett's earning for this two weeks period = Base salary for two weeks + commission

= 800 + 1750

= $ 2550

6) Tax % = 10.25 %

Purchase amount = $ 310.50

Tax = Tax% * Purchase amount


= (10.25)/(100)*310.50

= $ 31.83

Total = Purchase amount + Tax

= 310.50+ 31.83

= $ 342.33

User RobinHood
by
7.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories