177k views
4 votes
Help me with these questions plz

Help me with these questions plz-example-1
User Kglr
by
5.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Explanation:

2) Cost Price = CP = $ 35

Tax = $ 3.29

Tax percent =
(tax)/(CP)*100


= (3.29)/(35)*100\\\\

= 9.4 %

Total amount paid by Ian = CP + tax = 35 + 3.29

= $ 38.29

3) Price of the order = $ 56.50

Shipping cost % = 3 % = 0.03

Shipping cost = price of the order * shipping cost %

= 56.5 * 0.03

= 1.695

= $ 1.70

Total cost = Price of the order + Shipping cost

= 56.5 + 1.70

= $ 58.20

4) Bill amount = $ 26

Tip % = 18%

Tip amount = Tip % * bill amount


= (18)/(100)*26\\

= $ 4.68

5) commission% = 3.5 %

Commission amount = commission% * Sales


= (3.5)/(100)*50000

= $ 1750

Base salary for a week = $400

Base salary for two weeks = 400 * 2 = $ 800

Emmett's earning for this two weeks period = Base salary for two weeks + commission

= 800 + 1750

= $ 2550

6) Tax % = 10.25 %

Purchase amount = $ 310.50

Tax = Tax% * Purchase amount


= (10.25)/(100)*310.50

= $ 31.83

Total = Purchase amount + Tax

= 310.50+ 31.83

= $ 342.33

User RobinHood
by
4.5k points