85.5k views
4 votes
If the velocity of a motorcycle increases from 30 mis too 50m/s in 10 seconds what will be the acceleration of motorcycle?​

User Jamie Pate
by
7.4k points

2 Answers

5 votes

acceleration = u-v/t

50-30/10

=2m/s

User Simon Hawe
by
8.0k points
4 votes

Answer:

2 m/s^2

Step-by-step explanation:

a = ∆v / ∆t

a = (50 - 30) / 10

a = 20 / 10

a = 2 m/s^2

User Cleaven
by
6.5k points