141k views
5 votes
Mrs. hilt baked 7 dozen cookies and sold them for $4.25 per half dozen. how much money would Mrs. Hilt make if she sold all the cookies?

User Maess
by
6.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

59.5

Explanation:

Half dozen = $4.25

Full Dozen = 2 X (4.25)

= 8.5

7 Dozens price = 7 X 8.5 =

= $59.5

Answered by Gauthmath

User Oym
by
7.1k points