Solution :
Given :
Partial pressure of HCl, = 84.4 atm
Partial pressure of , = 77.9 atm
Partial pressure of , = 54.4 atm
Reaction :
Using equilibrium concept,
(in 2 significant figures)
or
7.8m questions
10.4m answers