Answer:
0.37 m
Step-by-step explanation:
Given :
Window height,
= 1.27 m
The flowerpot falls 0.84 m off the window height, i.e.
= (1.27 x 0.84 ) m in a time span of
seconds.
Assuming that the speed of the pot just above the window is v then,


![$v=\left((30)/(8)\right) \left[ (1.27 * 0.84) - \left( (1)/(2) * 9.81 * \left( (8)/(30 \right)^2 \right) \right])$](https://img.qammunity.org/2022/formulas/physics/college/qpspyqow292qmjdm20aj7oinezmvg5weea.png)
m/s
Initially the pot was dropped from rest. So, u = 0.
If it has fallen from a height of h above the window then,


h = 0.37 m