178k views
1 vote
A steep mountain is inclined 75 degree to the horizontal and rises 3900 ft above the surrounding plain. A cable car is to be installed by connecting a cable from the top of the mountain to a spot on the plain that is 910 ft from the base of the mountain. Find the shortest length of cable needed.

User Shubhra
by
6.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:
4004.76\ ft

Explanation:

Given

inclination is
\theta=75^(\circ)

Mountain is
h=3900\ ft high

Cable is tied
x=910\ ft from the base of the mountain

From the figure, length of the shortest path is
l

It is given by using Pythagoras theorem


\Rightarrow l^2=3900^2+910^2\\\Rightarrow l=√((3900)^2+(910)^2)\\\Rightarrow l=4004.76\ ft

A steep mountain is inclined 75 degree to the horizontal and rises 3900 ft above the-example-1
User Tristar Web Design
by
7.3k points