148k views
1 vote
4 pounds of oranges costs $ 12 . What is the unit price per pound?

User Look
by
5.0k points

2 Answers

0 votes

Answer:

3 dollars per pound

Explanation:

Unit Price = Cost / Pounds of oranges

Unit Price = 12 / 4

Unit Price = 3

The unit price per pound is $3

User Mikejohnstn
by
4.9k points
1 vote
3 dollars per pound....