Answer:
The number of turns in the solenoid is 19506.
Step-by-step explanation:
Length of solenoid, L = 0.28 m
Magnetic field, B = 7 T
Current, I = 80 A
Let the number of turns is N.
The formula used to find the magnetic field is
7.5m questions
10.1m answers