Answer:
Variable costing $28.3
Absorption costing $37.4
Step-by-step explanation:
Calculation to determine the unit cost using variable costing and absorption costing.
VARIABLE COSTING
Material $8.10/unit
Direct labor $11.10/unit;
Variable manufacturing overhead per unit $9.10/unit
Units cost $28.3
ABSORPTION COSTING
Material $8.10/unit
Direct labor $11.10/unit;
Variable manufacturing overhead per unit $9.10/unit.
Fixed manufacturing overhead per unit $9.10/unit.
($373,100 ÷ 41,000 units)
Units cost $37.4
Therefore the unit cost using variable costing and absorption costing are:
Variable costing $28.3
Absorption costing $37.4