174k views
0 votes
How many liters are in 4.5 moles of CO2 gas at STP? Pls help :)

User Zach Perry
by
7.1k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Step-by-step explanation:

NCO 2= 4,5

VCO2= 4,5* 22,4=100,8

User Binz
by
7.8k points