Answer: $85,000
Step-by-step explanation:
Find out the cost of per unit of inventory under absorption costing:
= Direct materials + Direct labor + Variable overhead + Fixed overhead per unit
= 4 + 2 + 3 + 160,000 / 20,000 units
= 4 + 2 + 3 + 8
= $17 per unit
If 5,000 units are left, the value of those units are:
= 5,000 * 17
= $85,000