228k views
2 votes
A 6-pound container of detergent costs $4.38. what is the price per pound?

1 Answer

5 votes

Answer:

.73 per pound

Explanation:

Take the total cost and divide by the number of pounds

4.38/ 6

.73 per pound

User Poloniki
by
4.7k points