180k views
3 votes
F an object has a mass of 200 kg and a weight of 1000 N, what is g?

User BoomZilla
by
7.4k points

1 Answer

2 votes

Answer:

g = 5 m/s square

Step-by-step explanation:

Weight(W), Mass(m), Gravity(g)

W = mg

1,000N = 200g

g = 1000/200

g = 5 m/s square

User Emanouil
by
6.6k points