112k views
3 votes
14. Peter needs to buy a package of pencils to write his final exam. The store offers two packages.

Package 1: pack of 6 pencils for $1.68
Package 2: pack of 9 pencils for $2.34
Determine the cost per pencil. Which is the better deal? Round to 2 decimal places. Show all your work for full marks. (3 marks) REPOST

1 Answer

0 votes

Answer:

Explanation:

peter can buy pack of nine pencils

6 divided by 1.68 =3.5

9 divided by 2.34=3.8

package 2 is just 0.3 more

it give 3 more pencils for 0.3

User BStadlbauer
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories