210k views
3 votes
Can someone help me plz

Can someone help me plz-example-1

1 Answer

3 votes

Answer:

75°

Explanation:

Recall: SOH CAH TOA

Reference angle = ? = θ

Side length opposite to reference angle = 27

Hypotenuse length = 28

Apply SOH, which is:


sin(\theta) = (Opposite)/(Hypotenuse)

Substitute


sin(\theta) = (27)/(28)


\theta = sin^(-1)((27)/(28))


\theta = 75 degrees (nearest degree)

User Arcantos
by
7.4k points