180k views
4 votes
At a restaurant, the bill comes to $55. You decide to leave a 12

%
tip. How much did you leave for the tip?

1 Answer

3 votes

Answer:

$6.60

Explanation:

12% = 0.12

12% of $55 = 0.12 x 55

=6.6

So, $6.60

User IRTFM
by
7.6k points