122k views
11 votes
3. Mac made a display for the school library. He used seven sheets of poster board for the display, each sheet cost $3.25. How much did the sheets cost him?​

User DanielMitD
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$22.75

Explanation:

  1. We know that Mac used 7 sheets that cost $3.25 each. Our goal is to find the total cost that the sheets were altogether.
  2. To find this, we need to multiply the number of sheets by the cost.
  3. This will be 7 • $3.25, which will get us $22.75

If I am incorrect in my reasoning, please let me know so that I can plan better for my future answers. Have an amazing day.

User Czaporka
by
7.1k points