26.2k views
3 votes
The following table shows the cost for 4 fruits. For example, apples cost $6 for 5 pounds.

The following table shows the cost for 4 fruits. For example, apples cost $6 for 5 pounds-example-1
User Leontx
by
7.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

apples

Explanation:

Take the dollar amount and divide by the number of pounds

apples

$6/5 lbs = 1.20 per pound

User Letie
by
8.0k points