26.2k views
3 votes
The following table shows the cost for 4 fruits. For example, apples cost $6 for 5 pounds.

The following table shows the cost for 4 fruits. For example, apples cost $6 for 5 pounds-example-1
User Leontx
by
8.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

apples

Explanation:

Take the dollar amount and divide by the number of pounds

apples

$6/5 lbs = 1.20 per pound

User Letie
by
9.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories