202k views
0 votes
Robert is 5 feet tall. At noon, he stands with the sun behind him casting a shadow. The distance from the top of Roberts head to the furthest tip of the shadow is 18 feet. What is the length of Roberts shadow. Round to the nearest tenth of a foot.

User Trae Moore
by
7.7k points

1 Answer

7 votes

His shadow should be 17.3


18^(2) = x^(2) +5^(2) \\324= x^2 +25 \\x^2= 324-25\\x^(2) =299\\x=√(299) \\x=17.29161646579058\\x=17.3ft

User Preeti
by
7.7k points