111k views
2 votes
About 9% of the population has a particular genetic mutation. 400 people are randomly selected. Find the mean for the number of people with the genetic mutation in such groups of 400

User Sysyphus
by
7.8k points

1 Answer

2 votes

Answer:

36 people

Explanation:

The expected value E(X) = mean of sample = np

Where, p = population proportion, p = 9% = 0.09

n = sample size, = 400

The mean of the number of people with genetic mutation, E(X) = np = (400 * 0.09) = 36

36 people

User Sau
by
7.5k points