Answer:
Unit product cost= $94.5
Step-by-step explanation:
The absorption costing method includes all costs related to production, both fixed and variable. The unit product cost is calculated using direct material, direct labor, and total unitary manufacturing overhead.
Unit product cost= direct material + direct labor + total unitary overhead
Total unitary overhead= 115,000 / 46,000= $2.5
Unit product cost= 39 + 32 + 21 + 2.5
Unit product cost= $94.5