Answer: $13 per game
Explanation: In this question, we are essentially asked to find the unit price. This means that we will need to find the price of one video game. We are given the price for four. To find the price for one video game, we are to divide each term by four. Let’s write an equation and solve, using all the information we already know.
Let’s write an equation to show that 54 is equal to four times the price of one video game.
54= 4x
Let’s get x alone by dividing each term by four, as previously instructed.
54= 4x
13= x
This is why $13 is the price for one game. Hope this helps! Comment below for more questions.