156k views
5 votes
An item on sale costs 80% of the original price. The original price was $41.​

2 Answers

3 votes

Answer:

$32.8

Step-by-step explanation:

Solve using a proportion

if 100%= $41 and 80% = x, then you cross multiply, and you get 100x = 41 (80), which would become 100x = 3280. Then you divide by 100 on both sides to get 32.8, which would be your answer!

3 votes

Answer:

$32.80

Explanation:

So you are trying to find out how much does the sale price cost?

Ok convert $41 into a decimal

$41 = $0.41

Then multiply 80% x $0.41

80 x $0.41 = 32.80

User Luann
by
7.0k points