Answer: 1. 1170 units
2. $14039
Step-by-step explanation:
The optimal order size will be:
= ✓2AO/C
where,
A = Annual demand = 180 × 365 days = 65,700
O = Ordering cost = 125
C = Carrying cost = 12
EOQ = ✓(2AO/C)
= ✓(2 × 65700 × 125/12)
= ✓ 1368750
= 1170 units
Therefore, the optimal order size is 1170 units.
2. The minimum total annual inventory cost will be calculated as:
C = (Q /2)(H) +(D/Q)(S)
where,
Q = 1170 pounds
H = holding cost = $12
D = annual demand = 65,700
S =set up cost = $125
Therefore, the minimum total annual inventory cost will be:
C = (Q /2)(H) +(D/Q)(S)
C = {(1170) /2] × 12} + {(65,700 /1170) × 125}
= 7020 +7019
= 14,039
Therefore, the minimum total annual inventory cost is $14,039.