223k views
5 votes
At the bulk food store, Jerry bought 200 g of mixed nuts that cost $2.50. What is the cost of 1 g of nuts? show ur work

User Mikong
by
6.5k points

1 Answer

4 votes

Explanation:

200g=$2.50

1g=?

2.50*1=?*200

2.50/200=?

$0.0125

User Lesimoes
by
6.9k points