Answer:
a. Cost of Goods sold:
= Sales - Gross profit
= 278,670 - 162,460
= $116,210
b. Finished goods:
= Cost of Goods manufactured - Cost of goods sold
= 139,340 - 116,210
= $23,130
c. Direct materials cost
= Materials purchased - Ending materials inventory
= 85,830 - 11,430
= $74,400
d. Direct labor cost:
= Manufacturing costs - Direct materials cost - Factory overheads
= 160,240 - 74,400 - (Indirect labor + Depreciation)
= 160,240 - 74,400 - (60,470 + 9,200)
= $16,170
e. Work in process:
= Manufacturing costs - Cost of Goods manufactured
= 160,240 - 139,340
= $20,900