Answer:
speed = 240 kilometers per hour
Step-by-step explanation:
so we know speed = distance over time
speed= 120s
distance= 8km
8km/120s=0.0666km/sec
0.0666km covered in 1 sec
3,600 seconds- 1km/hr
0.0666/1 times 3600= 239.76
239.76= 240km/hr
7.8m questions
10.5m answers