10.8k views
0 votes
You buy a six pack of Gatorade for $9.00. What is the unit price or the price per bottle?

$1.50/bottle
$2/bottle
$1.75 per bottle

User Jim Nasby
by
5.1k points

1 Answer

0 votes

Answer:

The answer is $1.50/bottle.

Explanation:

To get the unit price, you need to divide the total by the amount of bottles.


9.00/6=1.50

User K Kafara
by
4.4k points