167k views
3 votes
Rosena bought an 8 pack of donuts to share with her friend at school. The donuts cost $28.00 all together. What is the unit rate for the donuts in $/donuts?

2 Answers

1 vote

Answer:

$3.5

28/8 = 3.5

User Ian Bishop
by
5.6k points
7 votes

Answer:

$3.50/donut

Explanation:

Since Rosena bought an 8-pack of donuts for $28.00, we can say that the price of $28.00 corresponds with this pack.

The unit rate represents the price per donut, assuming a constant proportion.

The pack that Rosena bought contains 8 donuts. Therefore, to find the price of one donut, divide the price that corresponds with the 8-donut pack by 8, because
8/ 8=1.

The price of the 8-pack of donuts was
\$28.00. Diving by 8, we have:


(\$28.00)/(8)=\boxed{\$3.50}

Therefore, the unit rate for the donuts is $3.50/donut.

User Milad Shiri
by
5.7k points