95.3k views
2 votes
Latoya paid $12.24 for a 6.35 kg bag of food. a few weeks later, she paid $13.99 for a 7.48 kg bag at a different store. Find the unit price for each bag.

User Palaniraja
by
4.3k points

2 Answers

5 votes

Answer:

First bag's unit price=$1.92 per kg Second bag's unit price=$1.87 per kg

Explanation:

1.92 becomes 1.93

User Marcelo Gazzola
by
4.8k points
3 votes

Answer:

1.92755 ,1.870320 i hope it will help you

User Maxim Zubarev
by
4.9k points