193k views
12 votes
To calculate the unit price of an item, divide the total number of units by the total price.

Please select the best answer from the choices provided

User Heyjii
by
4.8k points

1 Answer

6 votes

Answer:

False

Explanation:

To calculate the unit price of an item, divide the total number of units by the total price is a "false statement." To calculate the unit price of an item, you have to understand that unit price means price per unit. To find the unit price we divide the total cost by the amount of items we are given in the question.

Example:

Sarah has 12 apples, she paid 20 dollars for all 12 apples, what is the unit price?


unitp=cost/ quantity

unit=20/12=1.66666667

=1.66666667

Round the answer to the nearest cent:

1.66666667

6 > 5

=1.67

Which means the unit price of the 12 apples is "$1.67."

Hope this helps.

User ?Smail Kocacan
by
4.7k points