128k views
2 votes
1. A 225-L barrel of white wine has an initial free SO2 concentration of 22 ppm and a pH of 3.70. How much SO2 (in grams) should be added to the barrel to result in the required SO2 level

1 Answer

6 votes

Answer:

The appropriate answer is "9.225 g".

Step-by-step explanation:

Given:

Required level,

= 63 ppm

Initial concentration,

= 22 ppm

Now,

The amount of free SO₂ will be:

=
Required \ level -Initial \ concentration

=
63-22

=
41 \ ppm

The amount of free SO₂ to be added will be:

=
41* 225

=
9225 \ mg

∵ 1000 mg = 1 g

So,

=
9225* (1)/(1000)

=
9.225

Thus,

"9.225 g" should be added.

User Calvin Froedge
by
7.6k points