Answer:
Length of the rectangular lot = 60 meters
Width of the rectangular lot = 30 meters
Explanation:
Let the width of the rectangular lot be x meters.
So, Length of the same = 2x metres.


When length is increasEd by 40 m and width by 6 m. Then....
New length =

New width =

According to the question:












Since, x represents the side length, so its value can't be negative.


Thus,
Length of the rectangular lot = 60 meters
Width of the rectangular lot = 30 meters