89.6k views
5 votes
A vehicle is moving with a velocity of 20 m/s.how far does it moves in one hrs

User Ratmalwer
by
7.7k points

1 Answer

1 vote
Distance= Speed x Time

1hr=60mins

60mins=3600 secs

20 x 3600=72000

72000 is your answer.

User Shaharsol
by
7.0k points