164k views
3 votes
If interest is 8% and it is compounded semiannually, and after one year, the total value is $10,816, what was the original investment?

User Bhantol
by
8.1k points

1 Answer

1 vote
$135200

X * 8% = 10816
X = 10816/8% = 135200
User Dmnlk
by
6.5k points