187k views
2 votes
g A spherical container of inner diameter 0.9 meters contains nuclear waste that generates heat at the rate of 872 W/m3. Estimate the total rate of heat transfer from the container to its surroudings ignoring radiation.

User Dimib
by
7.5k points

1 Answer

1 vote

Answer: The total rate of heat transfer from the container to its surroundings ignoring radiation is 332.67 W.

Step-by-step explanation:

Given: Inner diameter = 0.9 m

q = 872
W/m^(3)

Now, radii is calculated as follows.


r = (diameter)/(2)\\= (0.9)/(2)\\= 0.45 m

Hence, the rate of heat transfer is as follows.


Q = q * V

where,

V = volume of sphere =
(4)/(3) \pi r^(3)

Substitute the values into above formula as follows.


Q = q * (4)/(3) \pi r^(3)\\= 872 W/m^(3) * (4)/(3) * 3.14 * (0.45 m)^(3)\\= 332.67 W

Thus, we can conclude that the total rate of heat transfer from the container to its surroundings ignoring radiation is 332.67 W.

User Samidamaru
by
7.2k points