Answer:
Time, t = 2 seconds
Step-by-step explanation:
Given the following data;
Mass, m = 50 kg
Initial velocity, u = 0 m/s (since it's starting from rest).
Final velocity, v = 8 m/s
Force, F = 200 N
To find the time, we would use the following formula;

Making time, t the subject of formula, we have;

Substituting into the formula, we have;



Time, t = 2 seconds