134k views
3 votes
Currently they sell a tub of popcorn for $10. SHOW or EXPLAIN what the cost of the cone of popcorn should be. Door context: The tub has a volume of 540.473 and costs $10. The cone has a volume of 140.035. I need the cost of the cone and preferibly be taught how to do this.

1 Answer

5 votes

Answer:

The cost of cone of popcorn is $ 2.59.

Explanation:

The tub has a volume of 540.473 and costs $10. The cone has a volume of 140.035.

The cost of per unit volume is

$10/540.473

The cost of cone of popcorn is


(10)/(540.473)* 140.035\\\\2.59

User Justin Ludwig
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories