184k views
4 votes
Sam works at a shoe store. He earns $300 every week plus $15 for every pair of shoes that he sells. How many pairs of shoes would he need to sell to make $500 in a week?

User Sooran
by
7.4k points

1 Answer

0 votes

Answer:

300 + 15x = 500

15x = 200

x = 200/15

x=13.333

14 pair of shoes

Explanation: