224k views
0 votes
what is the time taken by moving body with acceleration 0.1m/s2 if the initial or finak velocities are 20m/s and 30m/s respectively?​

User Jkv
by
7.2k points

1 Answer

1 vote

Answer:

t= 100s

Step-by-step explanation:

use v=v0+at

plug in givens and solve for t

30=20+0.1*t

t= 100s

User Mike Peterson
by
6.0k points