Answer:
The height of the school building is approximately 21.06 meters
Explanation:
The method of Geometry Tyler is using to determine the height of his school building is through the property that similar triangles have a common ratio of corresponding their sides
The given parameters for the triangle formed by Tyler and the mirror are;
The distance from Tyler's eyes to the ground = 1.15 meters
The horizontal distance between Tyler and the mirror at X = 0.8 m
The parameters of the triangle formed by the height, h, of the school building and the mirror at X are;
The horizontal distance between the school building and the mirror = 14.65 m
The height of the school building = h
Therefore, we have;
Therefore;


The height of the school building h to the nearest hundredth meter ≈ 21.06 m.