Answer:
The correct answer will bs "2.41 m".
Step-by-step explanation:
According to the question,
M = 50 g
or,
= 0.050 kg

k = 25.9 N/m
Δx = 0.200 m
Let the traveled distance be "x".
By using trigonometry, the height will be:
⇒

hence,
⇒


By putting the values, we get
