59.0k views
0 votes
A shipment of 50 precision parts including 4 that are defective is sent to an assembly plant. The quality control division selects 10 at random for testing and rejects the entire shipment if 1 or more are found defective. What is the probability this shipment passes inspection?

User Harry Joy
by
6.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

0.3968 = 39.68% probability this shipment passes inspection.

Explanation:

The parts are chosen without replacement, which means that the hypergeometric distribution is used to solve this question.

Hypergeometric distribution:

The probability of x successes is given by the following formula:


P(X = x) = h(x,N,n,k) = (C_(k,x)*C_(N-k,n-x))/(C_(N,n))

In which:

x is the number of successes.

N is the size of the population.

n is the size of the sample.

k is the total number of desired outcomes.

Combinations formula:


C_(n,x) is the number of different combinations of x objects from a set of n elements, given by the following formula.


C_(n,x) = (n!)/(x!(n-x)!)

In this question:

50 parts means that
N = 50

4 defective means that
k = 4

10 are chosen, which means that
n = 10

What is the probability this shipment passes inspection?

Probability that none is defective, so:


P(X = x) = h(x,N,n,k) = (C_(k,x)*C_(N-k,n-x))/(C_(N,n))


P(X = 0) = h(0,50,10,4) = (C_(4,0)*C_(46,10))/(C_(50,10)) = 0.3968

0.3968 = 39.68% probability this shipment passes inspection.

User Jimmy Chandra
by
7.1k points