58.6k views
1 vote
A technical machinist is asked to build a cubical steel tank that will hold "265" L of water. Calculate in meters the smallest possible inside length of the tank. Round your answer to the nearest .

1 Answer

3 votes

Answer:

0.64 m

Step-by-step explanation:

Given that;

1L = 0.001 cubic metre

Then;

263 L = 263 L × 0.001 cubic metre/1L

= 0.263 cubic metre

Volume of a cube = l^3

l= 3√V

l= 3√0.263 cubic metre

l= 0.64 m

User Robin Andrews
by
7.3k points